Alarmantni podaci: Rizici po zdravlje dece koja ne doručkuju

24/08/2017 14:51

Alarmantni podaci: Rizici po zdravlje dece koja ne doručkuju

Istraživanje na Kraljevskom koledžu i Londonskoj školi za higijenu i tropsku medicinu otkrilo je da deca koja redovno preskaču doručak možda ne dobijaju dnevno preporučene količine ključnih hranjivih materija potrebnih za rast i razvoj.

Iako je doručak već dugo na listi važnih komponenti zdravog načina života, velika studija u Velikoj Britaniji ispitala je razlike u unosima hranjivih sastojaka između konzumenata doručka i onih koji ga preskaču među decom i adolescentima. Studija je obuhvatila decu i tinejžere u uzrastu od 4 godine pa do 18 godina. Ukupno, bilo je skoro 1.700 učesnika u ekperimentu koji je trajao četiri godine. Doručak se sastojao od oko 100 kalorija i konzumirao se u periodu od 6 do 9 ujutro.

Posledice preskakanja doručka kod dece:

– 31,5% njih nije zadovoljilo niti niži preporučeni unos gvožđa, u poređenju sa samo 4,4 posto dece koja jesu konzumirala doručak.

– 19% ih nije zadovoljilo dnevni preporučeni unos kalcijuma, u poređenju s 2,9% dece konzumenata doručka

– 21,5% nije zadovoljilo niti niže preporučene razine unosa joda, za razliku od 3,3% dece konzumenata doručka

24/08/2017 14:51