Da li je dobro popiti šolju mleka pred spavanje?

19/04/2020 15:24

Da li je dobro popiti šolju mleka pred spavanje?

Iako postoji verovanje da bi mleko trebalo izbegavati u onom delu dana kada se najmanje trošimo, jer njime unosimo određen postotak masnoće u organizam, odgovor na pitanje je potvrdan. Čaša mleka pred spavanje je izuzetno dragocena za naš organizam.

Mleko ima visok nivo proteina, pa se veruje da zbog toga zadovoljava osećaj žeđi bolje u odnosu na druge napitke.

U jednoj šolji mleka nalazi se 30% dnevnih potreba kalcijuma. Šta to znači? Svi znamo koliko je u razvoju potreban kalcijum zbog održavanja jačine kostiju i zuba, pa zbog toga insistiramo da mališani piju mleko. Međutim, kalcijum je važan i prilikom regeneracije koštanog tkiva koje se gubi starenjem.

Vitamin D koji se nalazi u mleku poboljšava imunitet, smanjuje rizik od pojave nekih vrsta kancera, dijabetesa, multiple skleroze, a poboljšava krvni pritisak.

Šta se dešava sa našim telom i sa vitaminom D pred spavanje?

Nutricionisti savetuju da, ukoliko želite vitkiju liniju, popijete čašu mleka pred spavanje, i to veću, jer će protein učiniti da se osećate sitim/om, što neće dovesti do gojaznosti. Naime, mleko ispunjava ćelije vezivnog tkiva i mišiće glukozom, ne dozvoljavajući da se ona pretvori u mast.

Mleko sadrži i linoleinsku kiselinu, koja je zaslužna za sagorevanje masti – ona štiti mišiće i pospešuje sagorevanje tih masti.

Mleko je odličan napitak ne samo za decu i starije ljude, već i za sportiste.

Zanimljivosti o mleku

Ljudi ne piju samo kravlje mleko. U Indiji, recimo, polovina stanovništva pije mleko od bivolica, narodi koji žive oko Sredozemnog mora veoma mnogo troše ovčije i kozje mleko, narodi u severnoj Evropi se hrane irvasovim mlekom, a u Mongoliji će vas, pak, poslužiti mlekom od kobile.

Evo još nekih zanimljivih činjenica o mleku.

• Oko 87% kravljeg mleka je voda,
  • Žena kralja Nerona i Kleopatra su se kupale u mleku, jer su verovale da tako mogu da obnove i učine kožu mekšom,
  • Mleko je jedina hrana koju možete da pijete tokom celog dana, a da dobijete sve vitamine koji su potrebni organizmu,
  • Mleko štiti od stvaranja kamena u bubregu,
  • Finci piju najviše mleka – oko 360 litara po osobi godišnje.
19/04/2020 15:24