Fotografije dece: Šta objaviti na društvenim mrežama?

27/08/2015 12:31

Fotografije dece: Šta objaviti na društvenim mrežama?

Imate želju da fotografije svog deteta podelite sa prijateljima na društvenim mrežama koje koristite, ali niste sigurni šta bi bilo u redu objaviti, a šta ne.

Deca su osetljiva društvena grupa i potrebni smo im mi da bismo ih zaštitili. Zato je važno misliti o svemu što ima veze sa njima i što ih može na bilo koji način ugroziti.

Fotografije na internetu pripadaju stvarima koje često mogu biti zloupotrebljene, zato nije primereno i dobro na društvene mreže kačiti baš sve slike, pogotovo ne svoje dece.

Kako biste bili sigurni da nijedno dete neće biti ugroženo zbog slika koje ste vi objavili na nekoj društvenoj mreži, izbegavajte deljenje ovakvih slika:

Fotografije sa tuđom decomfoto-deca

Ukoliko niste sigurni šta roditelji dece koja se nalaze na fotografiji misle o tome da se slike njihove dece nalaze na društvenim mrežama – nemojte ih ni objavljivati ili ako ste u mogućnosti kontaktirajte te roditelje.

Neki roditelji jednostavno ne žele da se ni jedna slika njihovog deteta nalazi na internetu gde je manje-više svima dostupna. To morate poštovati.

Lokacija škole

Ako je na fotografiji koju želite da okačite na neku društvenu mrežu škola ili učionica vašeg deteta, ne bi bilo dobro da to objavljujete ili ako ste u mogućnsoti barem se potrudite da na fotografiji sakrijete to kako ne bi bilo prepoznatljivo ili vidljivo uopšte.

Ukoliko želimo da đkole, zabavišta, učionice i dvorišta u kojima borave naša deca budu bezbedna, moramo se i mi potruditi oko toga. Dovoljno je da barem ne narušavamo već postojeću bezbednost.

Golišave fotografijebeba-peskir

Koliko god da mislite da je vaše dete slatko, nemojte objavljivati golišave slike svog deteta. Uslikajte ih kad su najslađi – dok se kupaju ili presvlače i čuvajte tu uspomenu. Ukoliko takvu sliku podelite sa svima na internetu može se desiti da ta fotografija padne u pogrešne ruke, a to sigurno nije ono što ste želeli.

Potrebno je samo da razmislite – da li bi ova fotografija mogla da se protumači drugačije ili zloupotrebi. Ukoliko na ova pitanja dobijete potvrdan odgovor ili jednostavno samo niste sigurni da je negativan odgovor – to neka vam bude “znak” da ne treba da okačite sliku.

Ime i prezime deteta

Kao što nije dobro uslikati tačnu lokaciju deteta, tako ne bi trebalo fotografijom otkrivati ni puno ime i prezime deteta. Ukoliko se ipak na fotografiji vidi ime i prezime, potrudite se da ga bar malo zamutite u nekom programu za obradu fotografija kako ne bi bilo čitljivo.

“Blam” fotografijarodjendan-deca

Razmislite unapred pre nego što objavite neku fotografiju na društvenim mrežama. Čak i ako je ta slika smešna ili vama deluje bezazleno, pomislite šta bi vaše dete koje se nalazi na toj slici moglo da misli o tome za nekoliko godina.

Nemojte dovoditi svoje dete u nepoželjnu i neprijatnu situaciju. Pomislite da bi ono možda moglo da bude predsednik države za nekoliko decenija. Nije baš pozitivno ukoliko se na internetu pronađe neka fotografija koja bi mogla biti nepovoljna za osobu tog statusa.

27/08/2015 12:31