Koje su dobre strane mleka i mlečnih proizvoda?

27/07/2017, 16:15

Koje su dobre strane mleka i mlečnih proizvoda?

Mleko i mlečni proizvodi najčešće su sastavni deo svakodnevne ishrane velikog broja ljudi. A zašto bi trebalo da se konzumiraju?

Prema istraživanjima koje su sproveli stručnjaci, ljudi koji konzumiraju mleko i mlečne proizvode na dnevnoj bazi u proseku imaju manju telesnu masu i manje masnoće u organizmu poredeći sa ljudima koji mleko i mlečne proizvode konzumiraju u znatno manjim količinama i ređe.

S obzirom na to da u mleku ima puno proteina, upravo je ovaj napitak odličan u zadovoljavanju osećaja žeđi, a ljudi koji piju mleko nakon toga mnogo manje jedu nego oni koji radije konzumiraju druge napitke kada su žedni.

mleko casa bokal

Jedna šolja mleka sadrži 30 odsto dnevnih potreba organizma za kalcijumom – mineralom koji izgrađuje i održava kosti i zube jakim, a upravo je kalcijum od presudnog značaja za formiranje kostiju kod dece i tinejdžera. Podjednako je važan unos kalcijuma i u poznim godinama kada se koštano tkivo mnogo teže regeneriše.

Kao što je dobro za regenerisanje i izgradnju koštanog tkiva, tako je i jedna šolja dnevno dovoljna za pravilno regenerisanje i mišićnog tkiva, što je veoma važno kod osoba u periodu razvijanja i odrastanja ili kod onih koji se bave sportom ili nekom drugom zahtevnijom fizičkom aktivnošću.

Poznato je da je vitamin D veoma značajan za zdravlje čitavog organizma, a pre svega je zadužen za pravilnu apsorpciju kalcijuma, poboljšanje imuniteta, smanjenje rizika od pojave pojedinih vrsta kancera, dijabetesa, multiple skleroze, a može i da poboljša krvni pritisak. Upravo mleko obezbeđuje skoro 43 odsto vitamina D koji unosimo ishranom.

Nutricionisti preporučuju da deca i adolescenti konzumiranju najmanje pola litre mleka na dan, dok je prema njihovom mišljenju odraslima dovoljno nešto manja količina svakog dana.

27/07/2017, 16:15

Komentar(a)

Vaša email adresa neće biti objavljena.
Sva polja su obavezna*

1 Komentara
0 Replika
0 Pratioci

Najviše reakcija
Najposećenija diskusija
najnoviji najstariji najviše glasova
Ivana Slavkovski Bilic

Bilo bi dobro da napišete izvor za ovakve tvrdnje. Zemlje u kojima se pije najviše mleka imaju i najveći stepen osteoporoze i fraktura kostiju. Mleko NE izgrađuje kosti niti na bilo koji način doprinosi zdravlju, naprotiv! Loše je za ceo organizam i ni jedan obrazovan nutricionista danas ga ne bi preporučio, posebno ne deci.