Godišnjica otvaranja Ajfelovog tornja

31/03/2017 09:33

Godišnjica otvaranja Ajfelovog tornja

Na današnji dan, 31. marta 1889. godine, nakon dve godine gradnje, otvoren je Ajfelov toranj u Parizu, tada najviša građevina na svetu.

Toranj je građen sa namenom da posluži kao glavna kapija za ulaz na Svetsku izložbu 1889. godine povodom proslave stogodišnjice francuske revolucije. Iako je zvanično izgrađen 31. marta, javnost je morala da čeka do 6. maja, kada je zvanično bio otvoren.

Ovo su neke od najzanimljivijih činjenica o Ajfelovom tornju – simbolu Pariza i jednoj od najprepoznatljivijih građevina na svetu:

1. Idejni tvorac Ajfelovog tornja nije bio Gistav Ajfel. Proračun i dizajn je uradio Moris Kešlen, koji nikada nije dobio nikakvo priznanje za to.

2. Kako bi se izgradio toranj, bilo je zapošljeno 300 radnika, utrošeno 18.038 komada čelika, 2,5 miliona nitni.

3. Ajfelov toranj je visok 300 metara, a sa postavljanjem televizijske antene – 324 metra. Njegova visina varira tokom godine, pa je tako leti viši za oko 17 centimetara, a zimi niži za oko 15 centimetara. Do vrha se stiže nakon pređenih 1.710 stepenica.

ajfelov-toranj-gradnja

Izgradnja Ajfelovog tornja

4. Bio je plan da se nakon 20 godina sruši, ali je grad Pariz odlučio da zadrži ovu građevinu – ne zbog lepote i svetske popularnosti, nego zbog njenog značaja kao radiotelevizijske stanice.

5. Ova građevina bila je dugo najviša na svetu, dok se 41 godinu kasnije nije izgradila Krajslerova zgrada u Njujorku.

6. U svetu postoji više od 40 replika ove građevine, uključujući i minijaturnu u Las Vegasu, kao i onu u prirodnoj veličini koja se nalazi u Tokiju.

7. Ajfelov toranj je definitivno jedna od najvećih znamenitosti u celom svetu, jer ga svake godine poseti oko 7.000.000 turista, što znači da je do sada toranj uživo videlo više od 250 miliona ljudi.

31/03/2017 09:33