Sistematski pregled dece za upis u osnovnu školu

Deo pripreme za upis u osnovnu školu predstavlja i sistematski pregled, koji je obavezan za svako dete. Cilj sistematskog pregleda jeste procena zdravstvenog stanja deteta i njegova zrelost za upis u prvi razred osnovne škole.

Sistematski pregled dece pred upis u osnovnu školu se sastoji od pregleda:

• Otorinolaringologa,
  • Oftalmologa,
  • Lekara fizijatra,
  • Logopeda,
  • Stomatologa,
  • Laboratorijske analize krvi i urina,
  • Provera vakcinalnog statusa i vakcinacija.

Lekarski pregled dece

Sistematski pregled počinje kod izabranog pedijatra, od kog se dobijaju uputi za laboratorijske analize, kao i uputi za preglede kod specijalista – oftalmološki pregled, otorinolaringološki pregled, fizijatrijski pregled, stomatološki pregled i pregled logopeda. U zavisnosti od doma zdravlja, pregledi specijalista se zakazuju, odnosno ne. Nakon dobijenih rezultata svih lekara specijalista, završni deo sistematskog pregleda se odvija kod izabranog pedijatra, nakon čega dete dobija vakcinu.

Nakon završenog sistematskog pregleda, pedijatar daje potvrdu koja se prilaže zajedno sa ostalim dokumentima, prilikom upisa u osnovnu školu. Zdravstveno stanje deteta određuju lekari u domu zdravlja, dok zrelost deteta za upis u prvi razred osnovne škole procenjuje školski psiholog, čiji je pregled takođe obavezan.

Laboratorijske analize

U laboratorijske analize spadaju analiza krvne slike i uzorka urina. Krv se vadi iz prsta, a uzorak prvog jutarnjeg urina se donosi od kuće. Analize pregleda nadležni lekar.

Vakcinacija dece

Na sistematski pregled potrebno je poneti i vakcinalni karton koji se dobija u nadležnoj zdravstvenoj ustanovi naprvoj vakcinaciji, a koja predstavlja zvaničan medicinski dokument. Pred upis u srednju školu potrebno je da dete bude vakcinisano, odnosno revakcinisano po kalendaru Republike Sbije, od sledećih bolesti:

• Difterije,
  • Tetanusa,
  • Dečje paralize,
  • Malih boginja,
  • Zaušaka,
  • Rubeole (crvenke).

Vakcinisanje pred upis u osnovnu školu se sastoji od tri vakcine. One se mogu primiti istog dana, ukoliko je moguće da vakcina protiv dečje paralize bude oralna vakcina – vakcina koja se pije. Ukoliko je i vakcina protiv dečje paralize inaktivisana, onda je potrebno razdvojiti vakcine jer se sve tri daju u nadlakticu. Nakon primanja dve vakcine, potrebno je sačekati minimum dve nedelje na dobijanje još jedne vakcine.

Pogledajte još

Komentar(a)

Vaša email adresa neće biti objavljena.
Sva polja su obavezna*

3 Komentara
0 Replika
3 Pratioci

Najviše reakcija
Najposećenija diskusija
najnoviji najstariji najviše glasova
nikola

Moje dete nece primiti Polio ni MMR, samo preko mene mrtvog!
Neka Ministar zdravlja, Epidemiolog Predrag Kon (godinama zagovara spricanje naroda) i slicni sami sebe i svoju decu prvo spricaju pa cemo onda mi za njihovim svetlim primerom!

Biki

Nije tacno da je obavezno za svu decu. Neki pedijatri su nakon vakcinisanja dece dali potvrdu a da ih nisu uputili ni na jedan pregled od ovih nabrojanih. Znam pouzdano od nekoliko mama cija deca idu sa mojim detetom u vrtic
Neke i nemaju pojma da su ovi pregledi potrebni, jednostavno su dobile potvrdu i upisale dete, a mi ostali ce se cimamo sa posla, menjamo smenu jer je dom zdravlja u N. S neorganizovan pa cekate nekoliko nedelja na pojedine preglede.

Svetlana

Ako privatna škola teži savremenim evropskim standardima, onda mora znati da se u najnaprednijim zemljama Evrope poštuje sloboda izbora i informisani pristanak na vakcinaciju. Privatna škola koja insistira na prisili vakcinacije, nije ništa bolja od državnih.