Informatika i računarstvo obavezan predmet za petake

31/08/2017 14:36

Informatika i računarstvo obavezan predmet za petake

Od prvog septembra Informatika i računarstvo postaje obavezan predmet za učenike petog razreda u Srbiji.

Koncept novog predmeta je suštinski različit od onoga na čemu je počivao dosadašnjeg izborni predmet. Učenici će informatička znanja sada sticati kroz tri teme: informaciono komunikaciona tehnologija, digitalna pismenost i računarstvo. U okviru teme Računarstvo najvažnija novina je učenje programiranja u vizuelnom programskom jeziku. Cilj predmeta je da razvija digitalnu pismenost, kao jednu od najvažnijih veština za 21. vek.

Novi program uvažava činjenicu da u obrazovni sistem dolaze generacije rođene u digitalnom dobu, koje imaju bogato iskustvo korišćenja tehnologije iz svakodnevnog života. Informatika i računarstvo će učenicima približiti informacione tehnologije i uči ih kako da ih bezbedno koriste.

Kako bi se realizovao novi nastavni program obučeno je 60 nastavnika iz svih školskih uprava, koji su već počeli da drže radionice na lokalnom nivou, a upravo oni će predstavljati okosnicu mreže podrške nastavnicima. Realizacija nastavne teme Računarstvo planirana je za drugo polugodište , pa će tokom prvog dela školske godine svi nastavnici proći neophodnu obuku.

Do sada je iz budžeta Ministarstva putem javne nabavke kupljeno 550 računara, a u toku je nabavka još 150.

Izvor: mpn.gov.rs

31/08/2017 14:36