Rubikova kocka rešena za jedan sekund?!

27/01/2016 12:06

Rubikova kocka rešena za jedan sekund?!

Igranje šaha i rešavanje Rubikove kocke su neke od aktivnosti za koje je potreban intelekt i logičko razmišljanje, što su dugo posedovali samo ljudi.

Međutim, u ovome su sve bolji i kompjuteri i roboti koje su ljudi uspeli da naprave sa sličnim sposobnostima koje ima i čovek.

Tako je 1997. godine robot Deep Blue pobedio u partiji šaha ruskog velemajstora Garija Kasparova – što je delovalo kao nemoguća misija.

Na red je, pored robota velemajstora, došao i robot koji može da reši Rubikovu kocku – i to za redkordno vreme.

Za sada Ginisov rekord u rešavanju Rubikove kocke drži student sa Floride, koji je uspeo da ovu kocku po bojama složi za 2,39 sekundi.

Džej Flatled i Pol Rouz, programeri iz Kanzas Sitija u Misuriju, uspeli su da naprave malog robota koji je uspeo da Rubikovu kocku složi za 1,047 sekundi.

Cilj je da se podvig robota koji su konstruisali Flatlend i Rouz upiše u Ginisovu knjigu rekorda, što znači da će ovu titulu sada umesto studenta, nositi robot.

Pogledajte kako funkcioniše ovaj robot i kako izgleda rešavanje Rubikove kocke za jedan sekund:

27/01/2016 12:06