Aktivno dete ili aktivan roditelj?

28/10/2015 13:15

Aktivno dete ili aktivan roditelj?

Osim toga što imaju jako puno enerije, deci su potrebne određene aktivnosti kako bi se pravilno razvijalo – kako fizički tako i mentalno.

Osim školski obaveza, mnoga deca imaju i vannastavne obaveze u koje spadaju bavljenje sportom, sviranje nekog instrumenta i slično.

Koliko je potrebno aktivnosti detetu, a koliko je već previše?

Deca vole da se igraju i da imaju slobodno vreme za to. Kada bi se samo oni pitali – nikada ne bi išli u školu i stalno bi se igrali sa svojim drugarima ili sami u svojoj sobi.

Naravno da deca ne vole obaveze, ali potrebno ih je podstaći da se razvijaju, da iskazuju svoja interesovanja i potencijale, kako bi roditelji mogli da im pomognu u usmeravanju.

Poneki roditelji možda previše brinu o tome – da li će se njihovo dete razvijati u pravom smeru kako bi dostiglo svoj maksimum i bilo uspešno, pa se onda okreću rešenju – da njihovo dete ide na sve moguće vannastavne aktivnosti.

Međutim, to nekada može imati kontraefekte i potpuno neočekivan obrt. Ako dete ima previše obaveza veoma je verovatno da će usled prezasićenja dete prestati da se interesuje za bilo šta – jer će biti premoreno i više ga neće usrećivati ni jedan hobi.

Slobodno vreme kao predah

Roditelji koji smatraju da je u redu da njihovo dete ima nekoliko fakultativnih obaveza, moraju uzeti u obzir da je deci potrebno i slobodno vreme. U redu je da imaju obaveze, koje su u početku njima jako interesantne, kako bi naučili da se nose sa obavezama kad odrastu, ali dok ne odrastu oni moraju biti deca.decak-sa-loptom

Potrudite se da im organizujete povremeno neku zabavu, odvedite ih u zabavni park, igraonicu ili im stvorite potrebne uslove da se kod kuće dobro zabave – jer je jako bitno da svoju energiju potroše na ovakve aktivnosti.

Na ovaj način može biti sigurni da vaše dete neće biti pod stresom – što bi bilo jako loše. Obaveze koje on ima moraju biti u skladu sa njegovim mogućnostima, potrebama i interesovanjima, u suprotnom predstavlja samo stres i gubljenje vremena – kako za dete tako i za vas.

Dečja sloboda je neprocenljiva

Iako možda smatrate da dete ne bi trebalo da bude samo, da uvek morate da ga imate na oku i da se brinete o nejmu svakog sekunda – trebalo bi da pogledate širu sliku takve situacije i da se zapitate da li je to stvarno tako?

Čak i kada vam se čini da su roditelji “raspuštene” dece zapravo nezainteresovani za život i budućnost njihove dece, to uopšte nije istina.devojcica-sa-loptom

Deca koja imaju slobodu da povremeno rade šta žele, odnosno kako žele, imaju veće šanse za bolji razvoj, pogotovo razvoj karaktera.

Kada deca sama moraju da nađu način da se zabave vremenom će razvijati veštine koje su im potrebne za zabavu “ni iz čega”, a tako će razvijati i druge sposobnosti, kako bi jednog dana bio samostalna osoba i sposobna za život.

Osim toga, ukoliko detetu date slobodu ono će to znati da ceni, a osećaće se i jako bitno i cenjeno kada shvati da ima priliku da sam odlučuje o svom vremenu. Naravno, pre svega uživaće u slobodi bez nametnutih obaveza, pogotovo ukoliko su te obaveze više želja roditelja nego dece.

Dovoljan je samo podsticaj

Deci je prirodno da im mašta radi non stop. Međutim, deca danas imaju i previše mogućnosti zahvaljujući kojima ne moraju da teraju maštu da se pokrene. Sve igrice, gedžeti, tehnologija i ostalo nude im mogućnost da samo pasivno učestvuju u sopstvenoj zabavi, što je veoma loše.dete-klovn

Još gore od toga mogu biti roditelji, koji – em što svojoj deci nabavljaju sva ta tehnološka pomagala za zabavu, još i određuju i nameću način na koji će se njihova deca zabavljati.

Ako deca nemaju slobodu da se sami igraju i sami osmišljaju svoju zabavu, nego čekaju da im roditelji daju igračku i kažu im šta da rade – to isto će raditi i kasnije u životu za bilo šta, počevši od učenja, spremanja radova i drugih obaveza koje vremenom budu imali. Deca kroz igru grade svoj karakter, a ako roditelji nemaju poverenja u njih da mogu sami da se igraju i da će umeti i znati kako da se zabave sami, kako onda da roditelji imaju poverenja u njih i njihove odluke kasnije u životu.

Dajte im ideju, ali ne i “alatke” za realizaciju; pomozite im da pokrenu maštu – osmislite im bazu koju oni moraju da nadograde. Dovoljno je samo malo da ih pokrenete kako bi oni vremenom znali to i sami da urade.

Kada je kasno za promene u aktivnostima dece?

Ukoliko ste kao roditelj uvideli svoju grešku jer niste puštali svoje dete da se samostalno razvija kroz igru i smatrate da bi trebalo da ipak poradite na tome – da ga pustite i da mu ne namećete previše obaveza, kako da znate da za to nije kasno?

Srećom, deca se jako brzo navikavaju na novonastale situacije, pogotovo na one koje im roditelji nametnu. Zato – nikada nije kasno da im pružite mogućnost da se razviju u samostalne, odgovorne, pouzdane i sposobne osobe, tako što ćete im prepustiti brigu za početak o svojoj zabavi, a kasnije i o drugim ozbiljnijim obavezama.

28/10/2015 13:15