Zvuk školjke

28/08/2015 16:18

Zvuk školjke

Da li ste ikada prislonili školjku na uvo? Da li ste se zapitali šta se to čuje?

Zvuk koji se čuje kada prislonimo školjku na uvo najviše liči na talase, šum mora ili okeana. Ako zatvorite gotovo da možete videti i sliku toga što čujete.

Iako deluje kao da jeste, ono što mi čujemo u školjci ipak nije ni šum okeana niti ustalasano more. U pitanju je nešto potpuno drugačije. Da li znate o čemu je reč?

To što se čuje iz školjke kad je primaknemo do uha je sve ono što inače čujemo. To su zvuci iz naše okoline, ali i zvuci našeg tela, na koje retko obraćamo pažnju, a i nisu baš toliko glasni da bi se mogli tek tako čuti.

Krivine unutar školjke zadužene su za “stvaranje” zvuka koji mi čujemo. O ove krivine se odbija vazduh i tako nastaje zvuk, a visina tona zavisi od toga koliko je velika školjka. Zvuk u manjoj školjki je viši od onog koji nastaje u većoj i dubljoj.

28/08/2015 16:18