Šta je istina, a šta zabluda o spavanju?

21/02/2016 10:44

Šta je istina, a šta zabluda o spavanju?

Svakog dana spavamo – to ne možemo da preskočimo jer nam to naše telo traži. Više nam se spava kada se umorimo, a teško zaspemo kada nas nešto muči ili kada previše brinemo.

Spavanje jeste jedna od najuobičajnijih pojava – svi spavaju, ali se baš za spavanje vežu mnoge nepoznate i zanimljive činjenice, ali i zablude u koje se veruje.

Najzanimljivije činjenice o spavanju

• Ginisov rekord u nespavanju drži Rendi Gardner iz Amerike, koji je 1964. godine uspeo da provede 264 sata bez spavanja
  • Neki ljudi imaju strah od spavanja, a ovaj strah se zove somniofobija. Za one koji su spavalice po prirodi ovo može biti potpuno neverovatno, ali za one koji imaju ovaj problem – spavanje je nešto najgore što može da im se desi.
  • Naše telo ima prirodni alarm, što ste možda i sami do sada uspeli da shvatite – pogotovo ako ste se nekad probudili samo par minuta pre nego što vam je alarm zazvonio. Ovo se dešava pogotovo onim ljudima koji svakog dana ustaju u skoro isto vreme, a dovoljno je samo sebi da kažete kada bi trebalo da ustanete i telo će vas poslušati!

Najveće zablude o spavanju

• Može se nadoknaditi san – je jedna od najvećih zabluda vezanih za spavanje. Naše telo ne može da prepozna popodnevnu dremku ili duže spavanje tokom vikenda kao nešto čime se nadoknađuje propušten san. Bolje bi bilo da se naviknete da u isto vreme ležete svako veče.
  • Ne treba mi osam sati sna – ovo može biti istina za neke ljude, ali ne i za većinu. Osam sati je doboljno da se telo odmori i regeneriše na pravi način kako bi funkcionisalo kako treba. Manje od osam sati (tri ili četiri sata) bilo je dovoljno Nikoli Tesli i drugim genijalcima.
  • Ne mogu da zaspem bez telezivora – postoje ljudi koji su stekli naviku da pred spavanje uključe televizor, bez obzira na to da li će ga gledati ili ne. Međutim, njima zapravo nije potreban televizor da bi zaspali, a pored toga – svetlost i zujanje uključenog aparata samo će vam remetiti san.
21/02/2016 10:44