Nekoliko zanimljivosti o puževima

02/05/2023 13:38

Nekoliko zanimljivosti o puževima

Prva asocijacija na puža jeste sporo kretanje, ali i pokretna kućica. Oni funkcionišu tokom noći, dok se preko dana kriju.

Puževe možete naći na vlažnim i suvim mestima.

Zanimljivosti o puževima

Karakteristični su po zubićima koji su raspoređeni po jeziku, a usta su im smeštena na stomaku. Na čuvenim rogovima nalaze im se oči. Ovi rogovi ili pipci izuzetno su važni za puža, dok donji pipci predstavljaju njihovo čulo mirisa i čulo dodira.

U svetu puževa ne postoje mužijak i ženka. Naime, svaki puž je i mužijak i ženka. Većina puževa polaže jaja, uglavnom u junu mesecu i potrebno im je svega tri nedelje da se izlegu. Postoje i vrste puževa koje rađaju mladunce.
Imaju mišićavo stopalo koje se nalazi na donjoj strani trbušnog dela, pomoću kojeg se kreću.

Puž ispušta sluz u toku kretanja, kako bi lagano klizio, a ujedno i kao vid zaštite od povreda.

Pogledajte i : Ovako izgleda Svetsko prvenstvo u trci puževa!

Jedna vrsta puževa ima kućicu u obliku zaštitnog plašta, ljušture koja ih štiti. Dok u drugu grupu spadaju puževi golaći, koji imaju zaštitnu opnu u vidu mekanog plašta. Boje kućice uklapaju se s okruženjem u kojem puž boravi. U toku zime, puž se povlači u unutrašnjost svoje kuće i zatvara je pljuvačkom. Ove kućice nastaju u različitim veličinama i oblicima od sekreta koje puževi luče. Tako nastaje spirala.

U Africi se mogu naći i džinovski puževi. Postoje vrste koje su izuzetno otrovne poput Konusnog puža. Ovo stvorenje spada u grupu najsmrtonosnijih na svetu.

Puževi imaju oko 20 hiljada zuba, a slobodno mogu grickati i otrovnu pečurku, neće se otrovati, imuni su.

Puževi mogu živeti i do 25 godina. Grabljivica koja razbija njihove kućice o kamen, kako bi ih pojela je ptica drozd.

Ljudi koriste puževe u ishrani, uglavnom meso vinogradarskih ili morskih puževa.

02/05/2023 13:38