Zašto su pingvini crno-beli?

30/12/2016 12:17

Zašto su pingvini crno-beli?

Pingvini su prepoznatljivi po svom “smokingu”, a naučnici koji su se bavili istraživanjem zašto je njihovo perje crno-belo došli su do zanimlijvog odgovora.

Pingvini pripadaju porodici ptica, ali iako imaju perje i krila – oni ne lete, ali zato odlično plivaju. Osim po “smokingu”, poznati su i po svom načinu hoda.

Specifična boja perja kod pingvina ima zaštitnu ulogu jer pomaže ovim životinjama da se uspešnije prikriju i ostanu sigurni u svom orkuženju gde postoje grabljivice koje ih love.

Upravo zato je pingvinima beo stomak jer dok plivaju taj deo u vodi izgleda kao nebo, dok se sa visine, iznad vode, vidi njihovo crno perje – koje se veoma lako utapa u tamno morsko dno.

pingvin

Na ovaj način pingvini se kamufliraju i utapaju u okolinu kako bi bili što slabije vidljivi grabljivicama, a samim tim i sigurniji u vodi.

Tako da – pingvinima “smoking” ne služi samo da bi izgledali otmeno, nego im omogućava da na vreme pobegnu predatorima.

30/12/2016 12:17