Aplikacije koje ne bi trebalo deca da koriste
Povezane objave
Sve je veći broj aplikacija za mobilne telefone. Dosta novih aplikacija može biti korisno, pa čak i za najmlađe generacije. Međutim, postoje i one koje mogu biti pretnja i opasnost za decu i zbog toga ne bi trebalo da ih koriste.
Mnoge aplikacije deluju naivno, a generalno su osmišljene kako bi nam olakšale život. Za decu su ipak neke od njih opasne i zato bi trebalo da odrasli posebnu pažnju posvete ovim aplikacijama:
Tinder
Ovo je još jedna aplikacija koja služi za upoznavanje. Pomoću Tinder-am korisnici ocenjuju jedni drugima profile, a svakog dana se pojavi 450 novih profila. Ono što je posebno opasno jeste to što uz pomoć ove aplikacije korisnici ne mogu da sakriju gde su u trenutku kada je koriste.
Pored toga, putem ove aplikacije moguće vrlo lako pronaći maloletne osobe čime one mogu lako postati žrtve zlostavljanja preko interneta. Prevencija je uvek najbolje rešenje, pa bi zbog toga trebalo da roditelji obrate pažnju na svoju decu i pobrinu se da oni ne koriste ovu aplikaciju.
Snapchat
Preko ove aplikacije koristnici jedni drugima šalju fotografije i snimke. Postoji opcija da onaj ko šalje odredi koliko dugo će datoteka biti dostupna primaocu, nakon čega će ta slika ili video biti uništeni.
Iako deluje kao da je veoma sigurna, ova aplikacija nije baš takva kakva izgleda. Problem je što se mnogi prevare pa misle da je putem ove aplikacije bezbedno slati potencijalno kompromitujuće datoteke jer se one samounište posle nekog vremena. Međutim, često se baš sadržaj sa ove aplikacije nađe na pornografskih sajtovima.
Blendr
Ova aplikacija služi za upoznavanje novih ljudi, kao i mnoge druge društvene mreže. Međutim, razlika ipak postoji. Specifičnost ove aplikacije je u tome što se sadržaji koji se šalju – fotografije, poruke, snimci – dostupni drugim korisnicima i oni su u ulozi da ih osenjuju.
Za korišćenje ove aplikacija nije potrebna autentifikacija, pa je mogu koristiti svi, što manijacima olakšava pristup maloletnicima.
Whisper
Preko ove aplikacije šalju se fotografije, ali i priče u obliku ispovesti. Iako na ovoj aplikaciji korisnik može da zadrži svoju anonimnost, ipak se može otkriti odakle je neka priča napisana.
Međutim, slanjem svojih slika u potpunosti se otkriva identitet, što ne može biti kontrolisano.
Ask.fm
Jedna od najpopularnijih društvenih mreža među mlađom populacijom je Ask.fm, gde korisnici postavljaju jedni drugima pitanja.
Svaki korisnik može da odredi kome je postavio pitanje, a s obzirom na to da se može otkriti indentitet svim korisnika, dešava se da se grupa dece udruži protiv jednog, sa ciljem da ga ponize i omalovaže. Upravo je ovakva situacija bila razlog za devet samoubistava u Americi i Velikoj Britaniji, koliko je do sada otkriveno.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*