10 neverovatnih činjenica o Amazonu

28/08/2019 11:51

10 neverovatnih činjenica o Amazonu

Već nedeljama, požar guta sve pred sobom u amazonskoj prašumi. Brazilski vojnici pokušavaju da obuzdaju vatru, a u pomoć su pritekli političari, volonteri i poznate ličnosti.

Amazonska prašuma uz druge tropske šume upija između 90 i 140 milijardi tona ugljenika i tako doprinose stabilizaciji svetske klime. Zato je važno da se ovi požari ugase i da se ova prašuma spasi.

Zanimljivosti o amazonskoj prašumi

1. Amaton je najveća tropska prašuma. Prostire se na 5,5 miliona kvadratnih kilometara, što je za 17 puta veće od Ujedinjenog Kraljevstva i Irske.
  2. Amazon se nalazi u Južnoj Americi i prostire se kroz brazil, Boliviju, Peru, Kevador, Kolumbiju, Venecuelu, Gvajanu, Surinam i Francusku Gvajanu.
  3. Kroz severni deo prašume teče reka Amazon- vodena mreža više od hiljade rečica i dugačka 6, 840 kilometara. Neki naučnici smatraju da je Amazon druga najveća reka na svetu, posle Nila.
  4. Ovde živi oko 400-500 američkih starosedeoca. Veruje se da pedest ovih plemena nikada nisu imali kontakt s spoljnim svetom.
  5. Martin Strel je 2007. godine preplivao celu dužinu Amazona! Provodio je u vodi do 10 sati 66 dana!
  6. Reka Amazon je dom veoma bogatog ekosistema. Naime, tu živi oko 40.000 biljaka, 1300 ptica, 3000 vrsta riba, 430 vrsta sisara i preko 2,5 miliona vrsta insekata.
  7. Amazon je jednako smrtonosan koliko je fascinantan. U njemu žive električne jegulje, pirane, otrovne žabe, jaguari i neverovatno otrovne zmije!
  8. Jedna od fascinantnih riba u Amazonu je piraruku– jedna od najvećih slatkovodnih riba, postoje dokazi da pojedinačni uzorci dostižu 3 metra i težine 200 kilograma.
  9. Ova oblast ima toliko prirodnih lepota da se često naziva i “plućima Zemlje”. Bogata vegetacija uzima ugljen dioksid iz vazduha i ispušta kiseonik. Zapravo, 20% kiseonika na svetu proizvodi se upravo u prašumama Amazona.
  10. Zbog debljine korenja i lišća drveća, tle amazonske prašume je stalno u mraku.

28/08/2019 11:51