Kada je koja planeta Sunčevog sistema otkrivena?
Povezane objave
Svi znamo da se naš Sunčevi sistem sastoji od osam planeta (Plutonu je status promenjen 2006.godine) i naravno znamo raspored po kojem su “poslagane” u svemiru. A znate li kada je koja planeta otkrivena?
Merkur, Venera, Zemlja, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun i do 2006. i Pluton… Ovo je redosled planeta u našem Sunčevom sistemu. A kada je koja planeta otkrivena?
Hronologija otkrivanja planeta u Sunčevom sistemu
Merkur
Najbliža planeta Suncu i samo malo veća od Meseca. Za njega se zna od drevnih vremena, a ime je dobio po glasniku rismkih bolova.
Venera
Druga planeta sunčevog sistema na kojoj je atmosfera toksična. I za nju se zna od drevnih vremena, a ime je dobila po rimskoj boginji lepote i ljubavi.
Mars
Za Mars se takođe zna od vajkada, a ime je dobio po rimskom bogu rata.
Jupiter
Jupiter je bio rimski gospodar svih bogova i za ovu planetu se znalo još u drevno vreme.
Saturn
Galileo Galilej je tokom 1600-ih prvi studirao Saturn uz pomoć teleskopa, ali je mislio da je u pitanju objekat sa tri dela. Tek 40 godina kasnije, Kristijan Hajgens je pretpostavio da Saturn ima prstenje. Saturn je dobio ime po rimskom bogu agrikulture.
Uran
Uran je 1781. godine otkrio Vilijam Heršel (koji je mislio da je zvezda), a ime je dobio po personifikaciji raja iz drevnoh mita.
Neptun
Neptun, rimski bog vode, otkriven je uz pomoć matematike, pre nego što je detektovan. To je učinio Aleksis Bouvard, kada je sugerisao da na neregularnosti u orbiti Urana utiče drugo nebesko telo.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*