Kako golub pismonoša zna put?
Povezane objave
Zanimljivo je da je jedna od najvećih svetskih medijskih agencija Rojters, u jednom periodu koristila golubove, kako bi slala podatke sa berze.
Istorija kaže da su pismonoše koristili još u Persiji, gde je razvijana veština treniranja ptica.
Obuka za pismonoše
Naime, golubovi su bili izuzetno pogodni za slanje sitnih i laganih poruka. Oni su umeli da se vrate kući i sa udaljenih i nepoznatih lokacije.
Pored Persijanaca, golubove su koristili i Rimljani. Na ovaj način je Julije Cezar obaveštavao sve o svojim podvizima i pobedama, dok su Grci slali ptice sa porukom o imenima novih pobednika na Olimpijskim igrama.
Ovaj “simbol mira” je tokom 19. veka služio brojnim državama u vojne svrhe. Do problema je došlo kada su druge vojske počele da koriste sove. Na početku 20. veka, patentirano je vazdušno fotografisanje uz upotrebu golubova.
S pojavom telegrafa, polako je počela da opada upotreba ptica u ove svrhe.
Ali kako znaju put do kuće?
Ptice se najviše oslanjaju na osmatranje terena i na Zemljino magnetno polje. Naučnici ističu da je upotreba magnetnog polja planete Zemlje za navigaciju ptica potvrđeno kroz eksperiment s veštačkim magnetnim poljem i praćenjem moždane aktivnosti golubova.
Eksperiment je pokazao da postoji jasna veza i da pismonoše poseduju nekakvu unutrašnju “navigaciju”, ali naučnici još uvek ne mogu precizno da objasne taj golubiji “unutrašnji magnet” kojim detektuju magnetno polje.
Your e-mail address will not be published.
Required fields are marked*