Ovaj čudni otrovni sisar preživeo je udar asteroida koji je uništio dinosauruse

07/03/2023 12:01

Ovaj čudni otrovni sisar preživeo je udar asteroida koji je uništio dinosauruse

Naučnici su izdvojili genom jednog malog sisara i dokazali da se on preživeo udar asteroida koji je istrebio dinosauruse pre 65 miliona godina.

U pitanju je veoma otrovni sisar pod nazivom solenodon, čija pljuvačka može da ubije miša za nekoliko minuta. Takođe, ovaj sisar ima dugačke kandže i fleksibilnu surlu.

Ovaj sisar može da naraste od 49 do 72 centimetara, a teži svega oko jednog kilograma. U pitanju su noćne životinje, koje dane provode u podzemnim tunelima.

Ova životinja je danas veoma ugrožena, a živi samo na izolovanim lokacijama na Kubi i na ostrvu Hispaniola. Uprkos tome, nekada, ove životinjice vladale su planetom, a prema naučnicima, uspele su da prežive i udar asteroida, koji je zbrisao dinosauruse sa lica zemlje.

Iako nije poznato kako je to ovim sisarima pošlo za rukom, pronađeni su dokazi da su preci solenodona preživeli kataklizmu koja je zadesila planetu pre 65 miliona godina.

Ipak, danas, usled uništavanja prirodnog staništa, ovi sisari bi mogli nestati sa planete, od ljudske ruke.

Foto: Eladio Fernandez

07/03/2023 12:01