Tradicionalno ćaskanje na listi Unesca?

09/08/2021 20:54

Tradicionalno ćaskanje na listi Unesca?

Vojvođanska sela prepoznatljiva su po kućama od naboja i klupicama ispod, uglavnom, oraha u delu između trotoara i kolovoza. Kuće koje su građene od zemlje, blata, trske… danas se smatraju najkvalitetnijim za život, jer su potpuno ekološke i energetski efikasne. A klupice ispred kuća mogle bi se opisati kao preteča društvenim mrežama.

U vreme kada nije bilo telefona u svakoj kući, televizora jošmanje, a zarad druženja, građene su drvene klupice. One su služile domaćinima, ali i putnicima namernicima, da odmore nakon dugog hoda. Po pravilu su bili u hladovini, kako bi odmor bio potpun. A, kada bi se pozavršavali svi letnji radovi u polju, nakon što se živina i stoka namire, obave svi poslovi u domaćinstvu, a pre spavanja, vreme je za druženje na klupici.

U Vojvodini se ti susreti i ovako mogu opisati: “da se paor odmori, s komšinicom izdivani, da se malo unterhaltuje i obavezno kibicuje”.

možda vas zanima i: Zašto je teško održati kontakt očima u toku razgovora?

A, jedno špansko selo zatražilo je da se ćaskanje ispred kuća uvrsti u listu Svetske baštine. Kako je preneo Radio021, gradonačelnik sela Algar predlaže da se tradicija večernjih razgovora na otvorenom svrsta na listu Uneska. On je rekao da je ta vrsta komunikacije “suprotna od one na društvenim mrežama” i dobra je za mentalno zdravlje građana.

Prema rečima prvog čoveka sela na jugu Španije, cilj je da se vekovima star običaj “zaštiti od pretnji društvenih mreža i televizije”. Ti razgovori su sušta suprotnost od onih sa kojima se sve više susrećemo na socijalnim platformama. U tom ćaskanju ljudi vode razgovor “oči u oči”. Večernja ćaskanja, metutim,nisu više onakva kao što su nekada bila.

Lokalna vlast poziva ljude da izađu ispred svojih kuća i razgovaraju sa ljudima na otvorenom, a ne da provode dane “listajući” dešavanja po društvenim mrežama. Tradicionalni razgovori donose brojne benefite, najpre, štede energiju. Ljudi će na par sati ugasiti klima uređaje, televizore, kompijutere.. A uz to doživeće i psihičko opuštanje.

Inicijativu španskog gradonačelnika podržalo je oko 1.400 stanovnika Algara. Za ovu ideju čuli su i mnogi svetski mediji koji su popularizovali inicijativu ili, kako bi se popularno reklo, postala je viralna.

09/08/2021 20:54