Generalna skupština Ujedinjenih nacija o obrazovanju

20/08/2015 12:41

Generalna skupština Ujedinjenih nacija o obrazovanju

Na redovnom godišnjem zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija govoriće se o Ciljevima održivog razvoja posle 2015. godine.

Kao i jedan od ključnih Ciljeva navodi se inkluzivno i pravedno obrazovanje, koje će svima pružiti podjednako doživotno usavršavanje.

Plan Ujedinjenih nacija je da do 2030. godine sva deca dobiju priliku za besplatno, pravedno i kvalitetno osnovno i srednjoškolsko obrazovanje, kom će prethoditi i kvalitetni predškolski program i adekvatna priprema za školu.

Posle srednjoškolskog obrazovanja potrebno je obezbediti svima da imaju kvalitetno, stručno i pristupačno visoko obrazovanje.

Osim toga, potrebno je da se eliminišu rodne razlike u obrazovanju i diskriminacija pripadnika osetljivih društvenih grupa, a da se osigura obuka osoba sa invaliditetom i dece u ugroženim situacijama.

Ujedinjene nacije imaju plan da odrede i koliko procenat nepismenih odraslih osoba može biti do 2030. godine i raditi na smanjenju.

20/08/2015 12:41