Da li ste čuli za plavog zmaja?

15/12/2020 16:12

Da li ste čuli za plavog zmaja?

Glaucus atlanticus, poznatiji kao Plavi zmaj ili morska lasta, je ustvari vrsta malog morskog puža iz porodice Glaucidae. Puževi rastu do 3 cm, a nastanjuju sve svetske okeane u umerenim i tropskim vodama.

Jedini način transporta im je mala vrećica sa plinom koju imaju u stomaku i ona im omogućava da plutaju sa talasima. Veoma neobičan način kretanja. Kada ih voda izbaci na kopno sklupčaju se u male loptice, a kad se vrate u vodu ponovo se šire.

Veoma je neobičan i njihov „naopaki način života“. Oni veći deo života provedu okrenuti naopačke. Njihov stomak je plav, a leđa srebrnasta pa se ne primete ni sa dna a ni iz vazduha. Što je prilično rizično i čega se ljudi pribojavaju sa obzirom da je plavi zmaj i otrovan a evo i zbog čega:

Plavi zmaj se hrani otrovnim meduzama poznatim kao Portugalska krtica ili Fizalija. Taj otrov ne samo da im ne škodi već ga i pothranjuju u specijalne vrećice u svom telu, koje kasnije mogu koristiti za vlastitu samoodbranu.

Glaucus atlanticus je hermafrodit, ima i muške i ženske reproduktivne organe. Nakon parenja obe jedinke polažu jaja.

15/12/2020 16:12